Dünya’da yeni bir Trend haline gelen Tiny House’lar

Ülkemizde tam olarak oturmasa da aslında böyle bir şeyin çoğu insan için kurtuluş olabileceği umudu içimizde yeşeriyor.

Dünyanın birçok ülkesinde artık insanlar bu küçük evlerde yaşıyorlar. Doğayla iç içe minimal bir yaşam tarzını benimseyen insanlar, bu küçük ama süper kullanışlı evlerde hayatlarını idame ettiriyorlar.

‘Tiny house”u benimseyen insanların çoğu, sizin bizim gibi sürekli ödenmek zorunda kalınan yüklü kiralardan, insan kalabalığından, elektrik-doğal gaz faturalarından ve şehrin keşmekeşinden bunalmış insanlar. Şehrin merkezinde kocaman bir ev almayı çoğumuz hayal ediyor olabiliriz ancak buna kaçımızın imkanı yetiyor?

Birçok tiny house sahibi, azalan masraftan bahseder, diğerleri çevresel nedenlerden dolayı harekete geçer ve bazıları da minimalisttir.

Boyutları değişse de tam zamanlı olarak bir tiny house’da yaşamanın çok pratik çözümleri var. Çevre dostu ve sürdürülebilir bir yaşam sürerek hem de.

Taşınabilir ”mobil tiny house”lar yönetmelikte karavan statüsüne giriyorlar. Bu sebeple eğer aracınızla taşıyacağınız bir tiny house istiyorsanız bu kanunlara tâbisiniz. Bu da evinizin genişliğinin maksimum 2.55 metre olabileceği anlamına geliyor. Yönetmeliğe göre belli bir ağırlık sınırı da mevcut, tüm dünyada olduğu gibi güvenliğiniz için bunlar gerekli şartlar.

Kendinize ait bir arsanız varsa veya bir arsa kiralarsanız taşınabilir evinizi buraya park edebilirsiniz, plakalı ve ruhsatlı karavan statüsünde olan ”tiny house”unuzu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir